Pamiętaj, że bez względu czy Twoim celem jest sięgnięcie po olimpijskie złoto, czy rozrywka z łukiem w ręku – możesz ciągle poprawiać swoje umiejętności. Dzięki uprzejmości autorów możesz skorzystać z krótkiego podręcznika o psychologii łucznictwa.
Zastosowanie psychologii sportowej ma na celu:
- Poprawę wyników sportowych.
- Usprawnienie procesu opanowania czynności w ramach danej dyscypliny i przygotowania do zawodów.
- Usunięcie blokad psychologicznych, które wpływają na osiągane wyniki.
W przypadku łucznictwa nauczanie strategii psychologicznych w czasie przygotowań do zawodów może być pomocne w uzyskaniu przez zawodnika jak najlepszego wyniku. W związku z tym trening umysłu i przygotowanie do zawodów obejmuje takie zagadnienia jak umiejętność posługiwania się wyobraźnią (wizualizacja), kontrolowania psychologicznego zasobu energetycznego, koncentracja i pokonywanie stresu.
Trening umysłu jest niezwykle istotnym aspektem psychologii sportu i został już zdefiniowany przez wielu teoretyków sportu. While Richardson określa go jako: wizualizację aktywności fizycznej w umyśle bez jej przełożenia na faktyczny ruch ciałem (w Hecker i Kaczor, 1998). Sage (1977)definiuje treningu mysłu jako: wyobrażenie i zaplanowanie danego działania bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Proces treningu umysłu obrazuje przykład łucznika wyobrażającego sobie oddawanie strzału w czasie zawodów, czy też siatkarza, który w umyśle odtwarza obraz serwu. Niektórzy naukowcy, jak Singer (1980), określają trening umysłu jako proces przyswajania pasywnego, to znaczy bez zastosowania aktywności fizycznej.