Łuk klasyczny, olimpijski, refleksyjny
Poniżej kilka podstawowych informacji na temat łuku olimpijskiego.
Łucznictwo to jeden z najstarszych sportów. Od czasów historycznych, łucznictwo olimpijskie przeszło długą drogę, zmieniając się zarówno pod względem sprzętu, jak i zasad rywalizacji.
Z czego zbudowany?
Łuk olimpijski jest to łuk kompozytowy, składający się z różnych elementów, a najczęściej stosowane materiały to aluminium, włókna węglowe, drewno, nowoczesne pianki itd.. Dzięki takiemu połączeniu materiałów łuk jest mocny, lekki i elastyczny, co pozwala na osiągnięcie wysokiej dokładności i mocy strzału.
Jak strzelać z łuku olimpijskiego?
Aby strzelać z łuku olimpijskiego, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała, która pozwala na skupienie siły i celności strzału. Następnie trzeba przygotować łuk, nałożyć strzałę na cięciwę i rozciągnąć łuk. Ostatnim krokiem jest wykonanie płynnego i precyzyjnego ruchu, który pozwala na oddanie strzału. Jest to oczywiście maksymalne uproszczenie, a sam proces jest bardziej skomplikowany aby był maksymalnie skuteczny.
Łucznictwo olimpijskie jest sportem, który wymaga stosunkowo wielu treningów aby uzyskać skuteczność pozwalającą na satysfakcjonującą rywalizację, cierpliwości i determinacji. Olimpijscy łucznicy są zwykle bardzo zdeterminowani zawodnicy.
Gdzie rywalizować?
Posiadając łuk olimpijski możemy sportowo rywalizować w łucznictwie tarczowym oraz łucznictwie terenowym lub traktować swoją przygodę ze strzelaniem jako hobby.
W zawodach łucznictwa olimpijskiego, zawodnicy rywalizują na dystansie 70 metrów, strzelając do tarczy o średnicy 122 cm. W zawodach biorą udział zarówno kobiety jak i mężczyźni i w skrócie oceniana jest skuteczność trafień w tarcze.
Pamiętajcie, że w rywalizacji są różne kategorie wiekowe, zarówno sport dzieci i młodzieży, jak i rozgrywki seniorskie dla osób starszych.
Klasyczny
Bloczkowy
Barebow
Pozostałe
Zapisz się na newsletter